۱۰ مورد از آبشارهای معروف اروپا 1393/09/25
 
 
 

آبشارهای معروف اروپا

هزاران آبشار زیبا در سراسر جهان وجود دارد که هر یک از آن ها زیبایی خاص خود را دارد. اما اروپا دارای برخی از زیباترین و تاثیرگذارترین آن هاست. از ویژگی هایی که آبشارهای معروف اروپا را متفاوت ساخته است، ارتفاع زیاد، شکل ظاهر منحصر به فرد، دمای زمین در آن نقطه و … است. البته صدها آبشار زیبا در اروپا وجود دارد که انتخاب را دشوار می کند و بستگی به سلیقه شخصی افراد دارد و ممکن است شما در هر منبعی لیستی متفاوت ببینید، در ادامه لیست انتخابی الی گشت را ببینید.

آبشارهای معروف اروپا

۱۰- آبشار راین در سوئیس | Rhine Falls, Switzerland

این آبشار قدرتمند که بر روی رودخانه راین در کشور سوئیس قرار دارد تمام ویژگی های لازم برای قرار گرفتن در لیست را در خود داشت.  تاریخ کهن، ابعاد وسیع، دسترسی آسان و حتی یک قوس طبیعی بر روی تخته سنگ های سمت چپ آن قرار دارد که مورد هجوم حملات رودخانه قرار می گیرد. آبشار راین با این که در یک منطقه روستایی قرار دارد شهرتش موجب شده توجه زیادی را به خود جلب کند و هنگامی که از آن دیدن می کنید فکر می کنید در یک شهر بزرگ هستید.

آبشار راین

۹-آبشار هایفوس در ایسلند |  Haifoss, Iceland

از میان آبشارهای کشور ایسلند که دارای آبشارهای بسیار زیبا و متعددی است، هایفوس توانسته جایگاه نهم را در لیست کسب کند. آبشار از ارتفاع حیرت برانگیز ۱۲۲ متری جاری می شود و یک آبشار دیگر با ارتفاعی نزدیک به خودش آن را همراهی می کند. طبیعت پیرامون آن نیز بکر و دست نخورده است، ارتفاعات سخت و ناهموار در عین حال زیبای ایسلند آن را فرا گرفته است. در بیشتر مواقع می توانید قوس پر رنگ رنگین کمان را در کنار آن مشاهده کنید.

آبشار هایفوس

۸- آبشار ماردولافوسن در نروژ | Mardalsfossen, Norway

آبشار جادویی مادولافوسن جایی نیست که بتوانید آن را فراموش کنید. آبشار بر روی رودخانه ماردولا در کشور نروژ قرار گرفته و با ارتفاع ۶۵۵ متر یکی از مرتفع ترین آبشارهای جهان است. محل قرار گرفتن آن نیز بی نهایت زیباست. یک دره به شکل یو که با درختان بلند پوشیده شده است. چشم انداز آن به قدری زیباست که انحراف آب رودخانه برای استفاده هیدروالکتریکی ازآن در فصل زمستان (که موجب شده آبشار ماردولافوسن یک آبشار فصلی در تابستان باشد) نیز نتواسته است مانع راهیابی آن به لیست آبشارهای معروف اروپا شود. آبشار در سال ۱۹۷۳ قربانی پیشرفت های هیدروالکتریکی شد و اجتماعات و مخالفت های مردم نتوانست مانع از جلوگیری آن شود.

آبشار ماردولافوسن

۷- آبشار استاباخ در سوئیس | Staubbach Falls, Switzerlan

ممکن است آبشارهای زیادی با ارتفاع یا حجم آب بیشتر از استاباخ وجود داشته باشند، گاهی برای دسته بندی می توان منظره را اولویت اول قرار داد. استاباخ ۲۹۷ متری که روی دهکده Lauterbrunnen می ریزد توانسته است که در این دسته قرار بگیرد. رشته کوه های جادویی آلپ نیز کمی دورتر نظاره گر آبشار استاباخ هستند.  قله های Eiger،  Mönch و Jungfrau هنگام تماشای آبشار قابل دیدن هستند. دیگر در کجا می توانید چنین زیبایی از طبیعت را به همراه کوه های اروپایی در یک جا ببینید؟

آبشار استاباخ

۶- آبشار گاوارنیه در فرانسه | Cascade de Gavarnie, France

آبشار در میان حقله ای از یخچال های طبیعی قرار دارد. در نتیجه این جایگاه یکی از زیباترین مناطق طبیعی نه تنها فرانسه بلکه اروپا پدید آمده است. چرا که این حلقه از کوه هایی پوشیده از برف و دیوارهایی با شیب زیاد که در میان آن ها آبشارهای متعدد شکل گرفته است دیده می شود. آبشار گاوارنیه نزدیکی مرز کشور اسپانیا (در کوه های ممنوعه Pyrenees) است. برای رسیدن به آن باید منتظر هوای مناسب باشید و تا جاده ایمن شود و سپس یک پیاده روی سخت در پیش دارید. پس اگر قصد بازدید از آن را دارید تجهیزات لازم را همراه داشته باشید.

آبشار گاوارنیه

۵- آبشار اسکگوافوس در ایسلند | Skogafoss, Iceland

حوضه ی آبریز این آبشار، رود اسکگو است. آبشاری بزرگ که شکل آن به طور عجیبی از نظر هندسی یک مستطیل کامل است.  دسترسی به آبشار بسیار آسان است و می توانید پیاده به سادگی تا پای آن بروید. اگر دنبال هیجان بیشتری هستید می توانید از مسیر کنار آبشار بالا بروید و در سطح بالایی آن قرار بگیرید.  از آن بالا می توانید به ساحل دریاچه تشکیل شده در پایین آبشار و طبیعت زیبایی ایسلند در آرامش کامل بنگرید. آبشار اسکگوافوس آخرین آبشاری است که در مسیر روز اسکگو قرار دارد.

آبشار اسکگوافوس

۴- آبشار لانگ فالز در نروژ | Langfoss, Norway

ریشه نام آن از کلمه Long Falls به معنی آبشارهای بلند است. آبشار لانگ فالز تمام طول کوه را طی می کند و ارتفاع آن به ۶۱۲ متر می رسد که آن را به یکی از مرتفع ترین آبشارهای نروژ و جهان تبدیل می کند. در کنار آبشار دریاچه و آبگیرهایی وجود دارند که با آب شدن توده های برفی پر آب می شوند.  آبشار لانگ فالز نمونه ای از رویایی ترین آبشاریی است که می توانید در دل طبیعت تصور کنید. این آبشار به Åkrafjorden می ریزد که یکی از فلات های زیبا و عمیق غرب نروژ است.

آبشار لانگ فالز

۳- آبشار پلیتویچ در کرواسی |  Plitvice Waterfalls, Croatia

آبشار پلیتویچ مجموعه ای از یک شبکه کامل و منسجم آبشارها و دریاچه هاست. بعضی ها به تنهایی ایستادگی می کنند. اما هنگامی که به تمامی آن ها می نگریم یک شبکه بی انتها به نظر می رسد که با قدم زدن به اطراف آن می توانید به کشف کامل آن بپردازید. قطعا یکی از متفاوت ترین آبشارهایی خواهد بود که دیده اید . ویژگی هایی مانند رنگ آب (که بسیار زلال است و می توان ماهی ها را در آن دید) به همراه عمق دریاچه آن را در جایگاه سوم لیست آبشارهای معروف اروپا قرار می دهد.

آبشار پلیتویچ

۲- آبشار دتیفوس در ایسلند | Dettifoss, Iceland

ابشار دتیفوس آبشاری است به پهنای ۱۰۰ و ارتفاع ۴۵ متر که در کشور ایسلند قرار دارد. حوضه این آبشار رود یوکولسا آ فیولوم است که آب با سرعت میانگین ۱۹۳ متر مکعب بر ثانیه از آن عبور می کند. وسعت آن به قدری زیاد است که هنگامی که  در کنار آن می ایستید احساس می کنید که زلزله می آید!

آبشار گولفوس

۱- آبشار گولفوس در ایسلند | Gullfoss, Iceland

شاید این آبشار به تند و تیزی سایرین نباشد اما قطعا یکی از منحصر به فردترین آبشارهایی خواهد بود که در زندگی دیده اید. در این محل دو رود پهناور و وسیع دقیقا با یک زاویه به یک جا سرازیر می شوند. به این ویژگی خاص یخچال هایی طبیعی که پشت آن دیده می شوند را هم اضافه کنید. علاوه بر آن رسیدن به آن آسان است و به راحتی می توانید تا لبه آبشار قدم بزنید. احتمالا هنگامی که در حال تماشای آن هستید چندین رنگین کمان نیز پدیدار می شوند. با در نظر گرفتن تمام این نکات آبشار گولفوس توانسته در صدر لیست آبشارهای معروف اروپا قرار بگیرد.